Po vyplnění základních položek záznamu vyplní uživatel položky na dalších listech vztahující se k nálezu menstruační krve hárající feny či moči (případně kombinace obojího).

Ukázka vyplňovaných položek při nálezu vlčí menstruační krve či moči.
Ukázka odběru vzorku moči/krve do připravených kontejnerů s 96% lihem. Autor: LUPUS Institut

 

K nálezu moči či menstruační krve nás většinou navede vlčí stopní dráha. Moč/krev nejčastěji nacházíme na křižovatkách, kde slouží ke značkování vlčího teritoria. V případě značkovacího místa může být moč kontaminována jinými vlky nebo i jinými druhy (liška/pes). Podezření na kontaminaci je nutné zaznamenat v aplikaci.

Stejně jako u vzorku trusu, lze odebrat vzorek moči/krve na analýzu DNA. Vzorky vždy odebíráme v rukavicích (pro zamezení nákazy parazity a kontaminace vzorku) do k tomu určených nádob. Pokud u sebe nemám vybavení pro sběr vzorků, vzorky nesbírám a tuto informaci uvedu v aplikaci.

Sbírá se nejvíce pomočený sníh případně sníh s krví do kontejneru s 96% lihem. Na kontejner je nutné uvést obyčejnou tužkou informace o vzorku (datum, místo nálezu, jméno nálezce, GPS souřadnice) a vzorek doručit bez prodlení na ČZU (owad@czu.cz), nebo Lupus Institut (kontakt@lupus-institut.de).

 

Ke každému záznamu je vhodné přidat fotodokumentaci. Vybírat můžeme z galerie přístroje nebo dokumentaci přímo pořídit na místě pomocí zabudované kamery přístroje. 

Při nálezu moči/krve je vhodné vyfotografovat místo nálezu a detail nálezu. 

Možnost přidání fotodokumentace při nálezu krve či moči vlka

 

Po finalizaci záznamu data odešle stisknutím tlačítka pro odeslání v pravém horním rohu aplikace (šipka směřující vzhůru). Data od všech uživatelů jsou spravována administrátory ČZU v Praze (owad@czu.cz) a Lupus Institut (kontakt@lupus-institut.de). Podle místa zadání nálezu data odchází do národních nálezových databází (DBBW v Sasku či NDOP v ČR).

 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.