V aplikaci lze zadávat data o šesti typech vlčích pobytových stop: 

  • trus
  • přímé pozorování
  • stopní dráha
  • krev/moč
  • fotopast
  • ostatní

Nový záznam lze přidat kliknutím na „+“ v modrém kruhu vpravo dole na úvodní stránce aplikace.

Výběr typu formuláře pro zadávání dat
Základní automaticky vyplňované položky aplikace WolfMApp jednotné pro všechny typy záznamů.

 

Každý typ záznamu má své položky, které uživatel vyplňuje. Jsou to základní položky, které se částečně vypňují automaticky a jsou jednotné pro všechny typy záznamů, povinné položky a nepovinné položky. Bez vyplnění povinných položek lze záznam uložit na pozdější doplnění, ale nelze záznam odeslat do databáze, kde se sbírají data od všech uživatelů. Povinné položky jsou označeny hvězdičkou (*). Čím přesnější informace a čím více položek uživatel vyplní, tím lépe lze záznam klasifikovat. 

Mezi základní automaticky vyplňované položky aplikace patří datum a čas pořízení záznamu, datum uzavření záznamu, GPS souřadnice a jejich odchylka. Kromě data uzavření záznamu lze všechny tyto položky editovat, GPS souřadnice lze zadat ručně. Datum uzavření záznamu se vyplní automaticky při odeslání záznamu do databáze.

 

Základní položky vyplňované uživatelem jsou: stát, kraj, nejbližší obec, smečka, lokalita, terén, jméno externího nálezce (v případě, že vám informaci o pobytových stopách někdo předal, nejčastěji záznamy z fotopastí) a SCALP. Položky lze vyplňovat výběrem z nabídky, nebo vypsáním informace s určeným limitem znaků.

Po vyplnění základních položek vyplní uživatel na dalších listech (zobrazeny v horní modré části obrazovky) ostatní položky týkající se konkrétního typu nálezu.

Základní položky aplikace WolfMApp vyplňované uživatelem

 

SCALP (Status and Conservation of the Alphine Lynx Population) je metodika používaná k monitoringu velkých šelem v Německu (viz Monitoting of Large Carnivores in Germany), kterou se na základě přeshraniční spolupráce řídíme. Pro všechny sbírané pobytové stopy existují přesně definované podmínky pro zařazení  do příslušné  kategorie podle SCALP, proto je tato položka, stejně jako název smečky, vyplňována pouze zkušenými terénními pracovníky, případně je zpětně určena administrátory.

Každý uživatel má na svém přístroji uloženy pouze vlastní záznamy o pobytových stopách vlků. Po finalizaci záznamu data odešle stisknutím tlačítka pro odeslání v pravém horním rohu aplikace (šipka směřující vzhůru). Data od všech uživatelů jsou spravována administrátory ČZU v Praze (owad@czu.cz) a Lupus Institut (kontakt@lupus-institut.de). Podle místa zadání nálezu data odchází do národních nálezových databází (DBBW v Sasku či NDOP v ČR).

Aplikace je k dispozici na mobilních telefonech, tabletech i ve webovém prohlížeči (https://wolves-monitoring.web.app/). Data lze zadávat v online i offline režimu.

 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.