V rámci prevence škod vznikajících ze strany vlků zájmovým skupinám se projekt zaměřuje na:
- komunikaci s farmáři v oblastech výskytu vlka,
- prevenci a řešení škod,
- monitoring konfliktních situací.
Komunikace se stakeholdery v oblastech výskytu vlka
Partneři projektu se formou seminářů určených pro farmáře, lesníky, myslivce a uživatele dané oblasti snaží získat informace o výskytu vlků, používaných preventivních opatřeních a jejich efektivnosti, a zároveň předávají znalosti o chování a ekologii vlků, stejně jako o jejich původu a rozšíření. Samozřejmostí je prezentování výsledků projektu.
VÝSTUPY
Odborné semináře pro zemědělce a správce lesů (např. Děčín a Jablonné v. P.)
Prevence a řešení škod
Řešitelé projektu hledají preventivní opatření před škodami způsobenými vlky na základě zkušeností farmářů na obou stranách hranice. Projekt počítá s využitím ohradníků a pasteveckých psů u zájemců z řad farmářů. Modelové využití preventivních opatření by mělo umožnit vyhodnocení využitelnosti a efektivnosti těchto opatření. Zároveň se projekt zaměřuje na systematizaci postupů pro řešení a kompenzaci škod a navrhuje aktualizaci strategie prevence škod s celorepublikovou účiností.
VÝSTUPY
Zapůjčení ochranných plotů (Nová Víska) a zprostředkování pořízení pasteveckých psů (Doubice)
Monitoring konfliktních situací
Partneři projektu monitorují veškeré nastalé konfliktní situace mezi uživateli půdy a vlky, jako jsou škody na chovech či nelegální likvidace vlků, a zjištění předávají zodpovědným orgánům státní správy a veřejnosti. V případě vzniku konfliktní situace neváhejte kontaktovat Lukáše Žáka na telefonním čísle 731 067 393 nebo na e-mailu orek(zavináč)seznam.cz. Potřebujete-li poradit s řešením škodné události, využijte web partnera projektu, Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky, kde najdete aktuální informace o možnostech kompenzace škod.
VÝSTUPY
Informační web AOPK ČR s kontaktními údaji