Monitoring je možné definovat jako sledování, případně sběr dat na základě pobytových znaků. Mezi nejčastější nálezy indikující přítomnost vlka obecného patří trus, moč, stopní dráhy, stržená kořist a snímky z fotopastí. Méně častá jsou pak pozorování, vytí, případně nález uhynulého jedince. Velmi cenným zdrojem informací je telemetrie.
K vyhodnocování nálezů a informací dat používáme v rámci projektu metodiku SCALP (Status and Conservation of the Alpine Lynx Population). Ta byla původně vytvořena pro sledování rysa v Alpách. Později byla upravena a v současnosti se využívá pro monitoring všech tří druhů velkých šelem v Německu (medvěda, rysa, vlka). K zápisu jednotlivých nálezů používáme protokoly popisující místo, čas a charakter nálezu. V rámci projektu zapisujeme zmíněná data do protokolů, které mají stejnou strukturu jako ty používané v Německu. Stejným způsobem zpracovaná a vyhodnocená data pak umožňují přenos dat mezi českými a německými odborníky.
SCALP rozděluje získané údaje do tří kategorií:
- C1 jednoznačné důkazy – kategorie, která jednoznačně potvrzuje přítomnost vlka šelem v daném území. Mezi tyto důkazy patří: odchyt, nalezení mrtvého jedince, genetický důkaz, průkazný snímek z fotopasti, telemetrické údaje.
- C2 potvrzené pozorování – do této skupiny patří všechny nálezy, které splňují podmínky pro zařazení do této kategorie. Údaje patřící do skupiny C2 by měla vyhodnocovat proškolená osoba. V případě nejasností je nutné zařazení konzultovat s odborníky. Z čerstvých nálezů (trus, moč, krev, sliny, srst) jsou odebírány vzorky na DNA analýzu, které druh jednoznačně determinují.
- C3 nepotvrzené pozorování – do této skupiny patří všechna pozorování, nebo informace, pocházející od osob, které nemají zkušenost s monitoringem velkých šelem, případně informace, které není možné v terénu potvrdit. Do této kategorie patří také nalézy, které nesplňují podmínky pro zařazení do C2. Tuto kategorii je možné rozdělit do dvou dalších podskupin a to na pravděpodobné a nepravděpodobné pozorování.
VÝSTUPY
Mapa rozšíření vlků v projektovém území v sezoně 2017/2018 na základě nálezů kategorie C1 metodiky SCALP