TZ - Sražená vlčice na Děčínsku měla skutečně prašivinu

Společná tisková zpráva AOPK ČR, NP České Švýcarsko a projektu OWAD

Sražená vlčice na Děčínsku měla skutečně prašivinu

 

20. března 2019 - V únoru byla nalezena sražená vlčice nedaleko České Kamenice. Kvůli podezření na prašivinu byla převezena na Státní veterinární ústav v Praze, kde ve spolupráci s vědci z České zemědělské univerzity proběhla pitva. 

Pitva vlčice prokázala úmrtí na akutní trauma v důsledku srážky s automobilem a potvrdila onemocnění prašivinou (Sarcoptes scabiei L., 1758), vzteklina byla vyloučena. Genetická analýza na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy prokázala, že zvíře náleželo ke středoevropské nížinné populaci, v jeho v žaludku byly nalezeny zbytky zkonzumovaného prasete divokého. To svědčí o tom, že samice nedlouho před smrtí běžně lovila a i přes napadení prašivinou se živila volně žijícími živočichy.   

„Prašivina je ve středoevropských podmínkách běžné parazitické onemocnění (vyskytuje se např. až u 10-20 % lišek), které je přenosné také na jiné druhy živočichů, včetně člověka. Nemusí nutně znamenat smrt nakažených zvířat, často se z něj sama dostanou,“ vysvětluje Aleš Vorel z České zemědělské univerzity, Fakulty životního prostředí, který se věnuje výzkumu vlků v regionu v rámci projektu OWAD [1]. „Prašivina se také objevila u některých vlků v sousedním Sasku. Vlci, u kterých se tato nemoc projevila, nevykazovali žádné změny chování vůči lidem,“ konstatuje Vorel.

„Při pitvě se nenašel žádný RFID čip, který by potvrzoval četné nepodložené spekulace o vypouštění vlků v České republice do volné přírody. To, jak měla vlčice obroušené drápy, také dokládá, že se pohybovala ve volné přírodě,“ dodává Vorel. 

Kondice a váha (28 kg) vlčice odpovídala dospělému jedinci po dlouhé zimě. Její výživový stav byl dobrý. Pitva rovněž prokázala, že samice se s největší pravděpodobností v roce 2018 rozmnožovala. Dle charakteristických ploch vypadané srsti bylo možné samici zpětně identifikovat na snímcích z fotopastí pořízených v oblasti Lužických hor a národního parku České Švýcarsko. Rozvoj onemocnění lze vysledovat od prosince roku 2018 do února letošního roku.

"V národním parku České Švýcarsko a jeho bezprostředním okolí je výskyt vlků spolehlivě prokázán již od roku 2016, a jak ukazují další snímky z fotopastí, pohybují se ve zdejších lesích naprosto běžně," říká Tomáš Salov, tiskový mluvčí Správy NP České Švýcarsko, a dodává: "Přesto hlášení o alespoň domnělém přímém spatření vlka lidmi dostáváme jen sporadicky. Ke kolizím s lidskými zájmy však občasně dochází v případech, že vlci překonají zabezpečení chovu hospodářských zvířat, proto na chovatele apelujeme, aby tento aspekt nepodceňovali a chovy zabezpečili [2,3] "

„Doprava je jedním z podstatných faktorů, které limitují pohyb velkých savců naší krajinou. Sražená vlčice v Českém Švýcarsku není prvním případem, vloni byl nalezen mrtvý vlk na dálnici D10 poblíž Mladé Boleslavi, o rok předtím na dálnici D1 u Havlíčkova Brodu. Na silnicích ale nehynou jen vlci, ale i řada dalších druhů zvířat,“ konstatuje Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Poznámky: 

[1] Projekt Objektivní akceptace vlka v člověkem pozměněné příhraniční krajině (OWAD) byl podpořen Evropskou unií prostřednictvím Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Programu přeshraniční spolupráce Česká republika - Svobodný stát Sasko 2014-2020.

Hlavním nositelem je Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU), kromě vědců z Fakulty životního prostředí ČZU se na projektu z české strany podílí Ministerstvo životního prostředí ČR (MŽP) a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR), která má klíčovou úlohu při práci s veřejností – spravuje například webové stránky www.navratvlku.cz, které poskytují aktuální informace o vlcích, preventivních opatřeních na ochranu stád a možnostech podpory chovatelů. Za německou stranu je projektovým partnerem Senckenbergská přírodovědná společnost zastoupená Muzeem pro přírodovědu ve Zhořelci (Museum Görlitz). 

[2] Informace o zabetpečení stád a možnostech podpory najdete na https://www.navratvlku.cz/prevence-proc-prevence/

Kontakt: 

Aleš Vorel, Česká zemědělská univerzita, Fakulta životního prostředí, e- mail: vorel@fzp.czu.cz, tel: 605281401

Karolína Šůlová, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, e-mail: karolina.sulova@nature.cz, tel: 724102406

Tomáš Salov, Národní park České Švýcarsko, e-mail: t.salov@npcs.cz, tel: 737276865

 

Soubory ke stažení

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.