Po vyplnění základních položek záznamu vyplní uživatel položky na dalších listech (v horní modré části obrazovky) vztahující se k nálezu vlčích stopních drah.

Ukázka vyplňovaných položek v případě nálezu vlčí stopní dráhy
Stopní dráhy vlků (vlevo jeden vlk, vpravo dva vlci). Autor: Lukáš Žák.

Vlci při chůzi šetří energií a tak zadní tlapy vkládají do stop vytvořených předními tlapami, tedy vytváří dvojšlapy a tzv. čárují. 

Záznam stopní dráhy je náročnější na měření. Je nutné měřit jak délku kroku, tak délku a šířku stopy samotné. Minimální délka jednoho vlčího kroku je 110 cm (měříme vzdálenost mezi prvním a třetím dvojšlapem). Nutné je disponovat dostatečně velkým měřidlem (ideálně skládací dvoumetr).

Měření délky vlčího kroku. Autor: Lukáš Žák.
Ukázka přední a zadní stopy (vlevo), měření délky vlčí stopy (vpravo). Autor: Lukáš Žák.

Délku stopy měříme bez drápu a je v případě dospělých vlků dlouhá minimálně 8 cm. Pokud je to možné změříme šířku a délku přední i zadní stopy. Zadní stopa je oválná a štíhlejší, přední pak kulatější. 

Ke každému záznamu je vhodné přidat fotodokumentaci. Vybírat můžeme z galerie přístroje nebo dokumentaci přímo pořídit na místě pomocí zabudované kamery přístroje. 

Při záznamu stopní dráhy je nutné nahrát více typů fotografií: snímek stopní dráhy v krajině, stopní dráhu s viditelným typem pohybu, snímek délky kroku, snímek délky stopy/dvojšlapu. Fotíme vždy s měřítkem (pravítko/metr). Ideálně nahrajeme více (3) délek kroků i stop/dvojšlapů.

Požadované typy fotografií při záznamu stopní dráhy vlka

 

Po finalizaci záznamu data odešle stisknutím tlačítka pro odeslání v pravém horním rohu aplikace (šipka směřující vzhůru). Data od všech uživatelů jsou spravována administrátory ČZU v Praze (owad@czu.cz) a Lupus Institut (kontakt@lupus-institut.de). Podle místa zadání nálezu data odchází do národních nálezových databází (DBBW v Sasku či NDOP v ČR).

 

 

 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.