Po vyplnění základních položek záznamu vyplní uživatel položky na dalších listech vztahující se k nálezu trusu.

Ukázka vyplňovaných položek při nálezu vlčího trusu.
Ukázka vlčího trusu. Autor: Lupus Institut

Ideální vlčí trus má délku přes 20 cm, průměr větší než 2,5 cm, obsahuje úlomky kostí případně spárky/paspárky kořisti, srst kořisti, a má typický vlčí zápach. Ideální vlčí trus ale najdeme jen zřídka a proto je nutné vyplnit maximum možných informací. A zde nás právě navede aplikace a jednotlivé položky.

Při nálezu trusu je možné odebírat také vzorky. Sbíráme 2 typy vzorků: pro analýzu DNA a pro potravní analýzu. Vzorky vždy odebíráme v rukavicích (pro zamezení nákazy parazity a kontaminace vzorku) do k tomu určených nádob. Pokud u sebe nemám vybavení pro sběr vzorků, vzorky nesbírám a tuto informaci uvedu v aplikaci.

Vzorek pro analýzu DNA se odebírá pouze v případě nálezu čerstvého trusu, kde je vysoká pravděpodobnost, že ještě nedošlo k degradaci DNA vlivem okolních podmínek (vysoká teplota nebo vlhkost). Sbírá se malý kousek trusu do kontejneru s 96% lihem tak, aby byl celý vzorek ponořen do lihu. Na kontejner je nutné uvést obyčejnou tužkou informace o vzorku (datum, místo nálezu, jméno nálezce, GPS souřadnice) a vzorek doručit bez prodlení na ČZU (owad@czu.cz) nebo Lupus Institut (kontakt@lupus-institut.de).

Pro potravní analýzu je vzorek (ideálně celý trus) odebírán do čistého igelitového sáčku. Údaje o vzorku (datum, místo nálezu, jméno nálezce, GPS souřadnice) je nutné uvést na sáček lihovou fixou a bez prodlení doručit na ČZU (owad@czu.cz) nebo Lupus Institut (kontakt@lupus-institut.de).

Vybavení pro odběr vzorků trusu (nahoře) a vzorek odebraný pro analýzu DNA (dole). Autor: Lukáš Žák.
Přílohy lze vybrat z galerie přístroje nebo přímo pořídit fotoaparátem.

Ke každému záznamu je nutné na posledním listu horní modré lišty přidat fotodokumentaci. Vybírat můžeme z galerie přístroje nebo dokumentaci přímo pořídit na místě pomocí zabudované kamery přístroje. 

Pro záznam trusu jsou nutné nejméně tři fotografie:

  1. místo nálezu
  2. nález samotný s měřítkem
  3. detail nálezu s měřítkem

Nález vždy fotíme s měřítkem (pravítko/metr).

 Ukázka požadované fotodokumentace nálezu vlčího trusu. Autor: Lukáš Žák.

 

Po finalizaci záznamu uživatel odešle data stisknutím tlačítka pro odeslání v pravém horním rohu aplikace (šipka směřující vzhůru). Data od všech uživatelů jsou spravována administrátory ČZU v Praze (owad@czu.cz) a Lupus Institut (kontakt@lupus-institut.de). Podle místa zadání nálezu data odchází do národních nálezových databází (DBBW v Sasku či NDOP v ČR).

 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.