Na Šluknovsku se podařilo nasadit obojek dvěma vlkům

Odchytový tým složený nejen ze zástupců České zemědělské univerzity v Praze ale i projektových partnerů z Přírodovědného muzea ve Zhořelci a Lupus Institutu slavil na začátku května 2022 úspěch. Podařilo se nám odchytit vlka, nasadit mu obojek a vypustit ho zpět do volné přírody.

Celé akci předcházely týdny příprav, bylo potřeba vybrat vhodná odchytová místa, zajistit jejich bezpečnost pro lidi i domácí zvířata, připravit odchytové pasti i systém dvou nezávislých upozornění v případě spuštění pasti. Vlci jsou zvířata velice plachá a opatrná, proto si odchytový tým musel dát záležet, aby na místě odchytu nezanechal žádné pachové stopy, ani výrazné změny v terénu. Odměnou za preciznost a trpělivost při čekání byla samice vlka, která se chytila 2. května na severním okraji Šluknovského výběžku, o týden později se k ní přidal ještě samec. Oba měli shodně 35 kg a dostali obojek, který bude monitorovat jejich pohyb a odhalí nám tak další informace o chování a ekologii vlků v českém pohraničí.